Socha Panny Marie – restaurování sochy
Od roku 1738 stála na náměstí městysu Zahrádka žulová barokní socha Panny Marie Bolestné připisovaná pardubickému sochaři Jakubu Teplému. Socha v mírně nadživotní velikosti na cca 4 metrovém podstavci na svém místě zůstala i po vysídlení a zboření městečka, ke kterému došlo v souvislosti s napouštěním přehradní nádrže Švihov na řece Želivce v 70. letech minulého století. Přesto, že větší část Zahrádky není přímo zatopena, musel městys ustoupit z důvodu vytvoření souvislého zalesněného a nepřístupného pásu kolem vodárenské nádrže vytvořeného ke snížení nebezpečí znečišťování vody.
Po téměř 300 letech své existence a vystavení povětrnostním vlivům již socha vykazovala četná poškození. Její povrch byl z velké části pokryt řasami, lišejníky a mechy. Na některých místech se uchytily vyšší rostliny, které svými kořínky přispívaly zavlhčení a rozestupování spár. Na řadě míst byl kámen pokryt vrstvou nečistot. Kámen byl lokálně degradován a drolil se nebo i plošně odlupoval. Toto poškození bylo podpořeno pravděpodobně v minulosti použitým nevhodným zpevňovacím prostředkem, který nepropustně uzavřel povrch kamene.
Na celé soše byly lokálně viditelné stárnoucí tmely, které již byly za hranicí své životnosti. Také schodové stupně byly rozestoupené působením kořenů okolních stromů, jejich části zcela chyběly. Jak se ukázalo při průzkumu, toto rozestoupení již mělo vliv i na statiku celého objektu.
Téměř úplně chyběly atributy Panny Marie Bolestné – pravděpodobně paprsčitá svatozář a meč. V důsledku působení koroze se z nich dochovaly jen fragmenty.
Aby byla tato unikátní památka zachována i pro budoucí generace, uspořádal Spolek Přátelé Zahrádky veřejnou sbírku na její restaurování. Díky štědrosti obce Horní Paseka, v jejímž katastru se dnes Zahrádka nachází, paní Jaroslavy Hamajdové ze Zruče (roz. Fialkové ze Zahrádky), měst Ledeč nad Sázavou, Světlá nad Sázavou a Zruč nad Sázavou, dárcovského programu "ČSOB pomáhá regionům" a další více než stovky dárců, mohl Spolek letos restaurování zadat. Potřebných cca 540 tis. Kč se podařilo vybrat za 3 roky!
Spolek oslovil řadu restaurátorů a ze tří obdržených nabídek vybral restaurátorský záměr manželů Prokýškových z Popelína, jejichž podklady jsou využity i pro tento článek. Do ateliéru manželů Prokýškových byla socha na přelomu letošního června a července převezena po té, co se podařilo rozklíčovat otázku jejího vlastnictví.
Určení vlastnictví podmiňovalo možnost vydání závazného stanoviska orgánů státní památkové péče, neboť socha je spolu se zahrádeckým kostelem sv. Víta od 50. let dvacátého století památkové chráněna. V době likvidace Zahrádky za minulého režimu nebylo řešení vlastnictví podstatné, a tudíž neexistovaly přímé doklady, kdo sochu převzal. K vlastnictví se nakonec přihlásil Národní památkový ústav, který rovněž hospodaří s kostelem. Restaurování mohlo být zahájeno.
Celá socha je rozebrána na jednotlivé díly. Ty restaurátoři čistí, tam, kde je to potřeba, zpevňují a tmelí. Kompletně rozebrány byly i schody kolem základu sochy, základ byl vykopán na zámrznou hloubku a znovu vybetonován. Nyní jsou již schody restaurátory osazovány zpět a doplňovány o chybějící díly s využitím dobových prvků z obdobného materiálu z depozitáře státního hradu Lipnice nad Sázavou díky spolupráci kastelána Bc. Marka Hanzlíka, do jehož správy spadá i Zahrádka.
Na soše byly patrné zbytky dochované polychromie - socha byla původně barevná. Při bližším prozkoumání restaurátoři zjistili, že původně byl nabarven i podstavec sochy. S památkovým dozorem však bylo dohodnuto, že při restaurování bude v barvách provedena pouze vlastní socha a na podstavci se barevně zvýrazní jen rostlinné ornamenty a písmo.
Pokud nedojde k nepředvídanému zdržení, měla by se originální zrestaurovaná socha do Zahrádky vrátit ještě v průběhu října tohoto roku. Její slavnostní znovuodhalení a posvěcení plánuje Spolek Přátelé Zahrádky na sobotu 26. října 2024 jako součást pravidelného Dušičkového setkání.
K odhalení a posvěcení restaurované sochy by mělo dojít po 14. hodině. Uskuteční se rovněž modlitba za zesnulé. V rámci dalšího programu pohovoří restaurátor MgA. Jan Prokýšek o tom, jak probíhalo vlastní restaurování. S recitálem vystoupí skupina Listověj hrající hudbu z Vysočiny, především vlastní tvorbu velmi citlivě zhudebňující básně Jana Zahradníčka a Bohumíra Reynka. Součástí programu bude i komentovaná prohlídka kostela a připomeneme si páté výročí zavěšení nového zvonu Josef na věž zahrádeckého kostela.
Vystoupení skupiny Listověj bude benefiční ve prospěch oprav dalších zahrádeckých památek. Spolek Přátelé Zahrádky nyní ve veřejné sbírce shromažďuje finanční prostředky na opravu a zprovoznění původní zahrádecké obecní kašny z roku 1886, která se dochovala jen kousek od sochy. Účastníci říjnové akce mohou přispět na místě do sbírkových pokladniček nebo formou dobrovolného vstupného.
Zleva:
1. obr: Socha před restaurováním, kašna a kostel sv. Víta v Zahrádce (foto Ing. Jan Čihák)
2. obr: Detail hlavy sochy Panny Marie Bolestné před začátkem restaurování v ateliéru (foto Ing. Jan Čihák)
3. obr: Skica barevného provedení sochy podle dochovaných zbytků původních barev (MgA. Jan Prokýšek)